Vysoká škola pre IT job? Na čo.

Autor: Creatix | 7.7.2016 o 8:30 | (upravené 7.7.2016 o 13:47) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1525x

V praxi sa takmer výlučne stretávam s mladými talentmi. Poniektorí vysokú školu dokončili, iní sa rozhodli štúdium prerušiť. No všetci ju aspoň začali. Je vôbec v IT potrebné mať titul?

Neviem, či ide o náhodu, že sa práve v našej firme stretávam prevažne s vysokoškolákmi. Alebo sa vysoká škola skutočne stala akousi formálnou nutnosťou pre prácu v IT sektore?

 

Otázka znie, či je to vôbec potrebné.

Jedným zo spôsobov, ako sa presvedčiť o význame nejakého javu, je popremýšľať o jeho absencii. Aký by bol profesionálny život mladého IT-čkára bez vysokej školy?

Zamestná sa alebo začne podnikať. Dostáva sa k projektom, na ktorých prirodzenie rastie. Robí chyby, poučí sa z nich. Ak má trochu šťastia, dostáva sa ku komplikovanejším projektom. Zisťuje, že k rastu potrebuje kolektív, a ten formujú jeho súčasní kolegovia, bývalí spolužiaci, priatelia.

Skúsenosti rastú, výsledky predávajú; IT-čkár má niekoľkoročný praktický náskok pred rovesníkmi; vysokoškolský snobizmus ho nezaujíma – veď kto sa už v našom obore oháňa titulmi.

A predsa to má háčiky – minimálne dva.

Potenciál je v tomto prípade ohraničený tým, čo sa človek naučí na projektoch a k čomu má príležitosť „pričuchnúť“. Ak má skúsenosť s paradigmou X, frameworkom Y a jazykom Z a táto kombinácia ho živí, ostáva v tomto okruhu. Všetko ostatné spôsobuje doslova bolesť z novoty.

A tak sa dostávame k motivácii. Aby človek rástol a vzdelával sa ako samouk, to si vyžaduje oheň, ktorý tak málo vídavam.

Hĺbka poznatkov a skúsenosti toho, kto neštudoval, bude v profesijnej oblasti síce ohromná, zároveň však úzka. Šírka potenciálu chráni pred výkyvmi trhu, vytvára z kandidátov flexibilné osobnosti, ktoré sa vedia ľahšie preorientovať z jedného na druhé. (Pričom programovací jazyk je zrejme jedna z tých jednoduchších zmien v tomto obore.)

 

Škola posilní charakter

Zhrniem teda vplyv vysokej školy na budúcich IT profesionálov do niekoľkých kľúčových slov:

Rozhľad, networking, mnoho šéfov,  nespravodlivosť, výzva, málo spánku, priveľa spánku, kolektív, formálne vzdelanie, framework, štruktúra, mentálny slovník a výrazné zjednodušenie orientácie.

V IT, ktoré sa denne mení, transformuje, inovuje, viac vzdelávacia inštitúcia snáď ani urobiť nemôže.

Škola ďalej poskytuje výnimočne vhodné prostredie pre experimenty a umožňuje viac-menej bezbolestne skúšať, čo je to neúspech, čo je to pád, čo je to nepríčetný šéf, kolega.

Zároveň je výzvou krátkodobou (skúšky) aj dlhodobou (na čo vôbec študujem?). Človek sa naučí prehrýzť sa lenivosťou a projektmi, ktoré sú mimo jeho záujmu. To charakter len posilní.

Prečo školu dokončiť?

Nielen kvôli titulu. Pre mňa ako šéfa je to hlavne nálepka, že ste dokončili to, čo ste začali. Je to vyznamenaním charakteru a znakom integrity. Nemôžem tvrdiť, že ak ste školu neskončili, tieto charakteristiky vám nie sú vlastné. Diplom je však ich certifikátom.

 

Z môjho pohľadu a praxe by som rád ponúkol štyri odporúčania pre mladých IT-čkárov:

  1. Choďte na školu a dokončite ju. Nič nestratíte, ba naopak.
  2. Robte prvé pokusy už na škole. Je to pre vás výnimočne lacné a jednoduché experimentálne prostredie. Máte prístup k svetu technológie, mozgov a hlavne času. Využite to.
  3. Spojte svoje vzdelanie a prax – a to čo najskôr. Synergia v tomto prípade nebude klišé. Vyštudujete jednoduchšie, porastiete aj v praxi, a neprestane vás to baviť.
  4. Spoznávajte ľudí, vybudujte vzťahy, vytvorte svoju sieť kontaktov. Zároveň máte možnosť svojich budúcich kolegov preveriť. Je dôležité vedieť odhadnúť, ako sa bude človek správať v určitých, najmä krízových, situáciách.

 

Študujte, spoznávajte ľudí na fakulte a okolo seba a nebojte sa testovať svoje nápady. Veď zábava v profesii je najmä o tom, čo nepoznáme. Nie o rutine toho, čo už vieme.

Ak ešte študujte, pokojne sa pridajte ku nám. V Creatix-e vás podporíme v ďalšom štúdiu a zároveň si začnete budovať profesionálny životopis. Pozrite si voľné pozície v Bratislave aj Chicagu.

Kamil Krauspe, CTO, CREATIX

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píšu Arnab Das a Jacek Rostowski - Fórum

Nemecký vrchol končí, nasleduje návrat Francúzska

Čo znamená nová situácia vo svete pre európsku integráciu.

Píše Mikuláš Sliacky

Fico by si mal kúpiť kladivo

Nebyť Lucie Žitňanskej, už by Jankovská bola v Súdnej rade.


Už ste čítali?